Menu Zamknij

Tajemnica Gór Sowich – śladami nazistów

 • CZAS TRWANIA: 5 dni
 • PROPONOWANY ŚRODEK TRANSPORTU: samolot, dojazd własny 
 • DOJAZD DO MIEJSC DESTYNACJI: samochód prywatny, transfery prywatne z kierowcą, wynajem samochodu

  Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana!
  Przepraszamy, wiadomość nie mogła zostać wysłana. Popraw błędy i spróbuj ponownie.

  Góry Sowie są niewielkim pasmem w Sudetach środkowych, z racji swoich uroków są gratką dla amatorów turystyki pieszej, ale przede wszystkim kryją w sobie wiele nierozwikłanych zagadek sięgających czasów II wojny światowej. 
  Wizytówką regionu są podziemne miasta wchodzące w skład Kompleksu Riese, czyli Osówka, Walim – Rzeczka, Włodarz oraz podziemia Zamku Książ. Przeznaczenie zespołu miast podziemnych budowanych przez hitlerowców do dziś nie zostało wyjaśnione. Jedna z teorii głosi, że kompleks Reise miał być główną kwaterą Hitlera i z pewnością był najdroższym, jednak nieskończonym przedsięwzięciem budowlanym za czasów III Rzeszy.  

  Dzień 1. Przylot do Wrocławia. Na lotnisku będzie czekał na Ciebie prywatny kierowca, który zawiezie Cię wybranego hotelu.

  Dzień 2. Po śniadaniu czas poznać Wrocław. Pozostawiamy Ci do wyboru czy stolicę Dolnego Śląska chcesz poznać sam, czy skorzystasz z usług naszego przewodnika i prywatnego kierowcy. Zwiedzanie Wrocławia warto zacząć od średniowiecznego rynku, jednego z najstarszych w Europie. Będąc w mieście z pewnością nie można pominąć Muzeum Narodowego, w którym znajduje się Panorama Racławicka – obraz twórczości Jana Styka i Wojciecha Styka upamiętniający bitwę pod Racławicami. Dzieło fascynuje swoimi rozmiarami – 15 metrów wysokości i 114 metrów długości. Warte zobaczenia jest również Wrocławskie ZOO, którego wizytówką jest Afrykarium, czyli oceanarium skupiające aż 15 milionów litrów wody. Co ciekawe jest to jedyny tego typu obiekt na świecie, ze względu na skupienie fauny i flory wyłącznie z jednego kontynentu. Z Wrocławia czas udać się do naszego głównego miejsca destynacji… Przygoda z Górami Sowimi rozpoczyna się od zakwaterowania na samym Zamku Książ! By w pełni poznać mistycyzm odwiedzonego miejsca udasz się w nocną podróż po komnatach i piwnicach zamku jedynie przy świetle lamp. Zwiedzenie w obecności przewodnika odbywa się 90 minut, dzięki czemu dowiesz się więcej o dziejach i mrocznej historii zamku.

  Dzień 3. Kolejny dzień to zgłębienie projektu Riese. Odwiedzisz podziemne sztolnie, korytarze, sale i kwatery wojskowe wydrążone na zboczach Gór Sowich – poczynając od podziemi Zamku Książ. Następny cel zwiedzania to Wolfsberg, czyli Włodarz – największy obiekt projektu Riese. Po wejściu w podziemia znajdziemy się w sali kinowej, gdzie zostanie przedstawiona projekcja z faktami odnoszącymi się do budowy kompleksu. Następnie czeka nas wodna przeprawa dziesięcioosobową łodzią w głąb góry Włodarz, gdyż 1/8 systemu korytarzy jest zalana wodą. Eskapadę kończymy w największym pomieszczeniu kompleksu, czyli wartowni, gdzie zostały zgromadzone eksponaty pozostaje po tutejszych pracach. Góry Sowie były niegdyś regionem obfitującym w złoża węgla kamiennego i skupiającym wiele kopalni. Dlatego też, kolejnym celem będzie Nowa Ruda, gdzie znajduje się podziemna trasa turystyczna w nieczynnej kopalni „Piast”. Oprócz wielu eksponatów i zabytków pozostałych po działalności górniczej m.in.: piece czy wieże szybowe, wśród atrakcji będzie przejażdżka XIX-wieczną kolejką górniczą. Po zwiedzaniu kopalni wrócimy na Zamek Książ, gdzie będzie na nas czekać średniowieczna kolacja i kolejna noc w murach dziedzińca.

  Dzień 4. Będąc w Sudetach warto poznać uroki skalnego miasta, dlatego też z Gór Sowich udamy się w Góry Stołowe, gdzie będziemy przemierzać tamtejszy rezerwat przyrody. Naszym celem będą Błędne Skały, czyli skalny labirynt pełen korytarzy, głębokich szczelin, komnat i przesmyków pomiędzy malowniczymi blokami skalnymi. Przez ten unikatowy twór natury przeprowadzi nas pełna wrażeń, specjalna trasa turystyczna. Czas na powrót do Wrocławia i ostatni nocleg w hotelu.

  Dzień 5. Przejazd na lotnisko transferem prywatnym i wylot z Wrocławia.